2. Και εγώ είμαι υπέρ της διαβάθμισης. Το έχω πει και στο παρελθόν κι αλλού. Γι αυτό όμως ξεκινώ τις προτάσεις μου λέγοντας: "εδώ που έφτασαν τα πράγματα (βλ. παραπάνω, δημοσίευση Νο#10)", όπου στη δημοσίευση #10 αναφέρω: "Προσωπικά θεωρώ ότι τα ΤΕΙ απ' την στιγμή που έγιναν ανώτατα, αυξήθηκε ο χρόνος σπουδών και η ποσότητα και ποιότητα της διδακτέας ύλης, απαιτούνται διδακτορικά για το προσωπικό τους, ασχολούνται με έρευνα, κάνουν μεταπτυχιακά κ.ά., δεν έχουν λόγο ύπαρξης ή για να το πω πιο σωστά δεν έχει νόημα να τα ονομάζουμε ΤΕΙ."
Αυτή τη στιγμή έχουμε μια μπασταρδεμένη καττάσταση αναβαθμισμέων ή "αναβαθμισμένων" (δεν έχει σημασία) ΤΕΙ που δεν έχουν αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα και δικαίως διαμαρτύρονται όταν κάνουν σύγκριση με τους αποφοίτους αντίστοιχων σχολών του εξωτερικού.
Επίσης, παρά την πληθώρα μηχανικών, ανοίγουν νέες πολυτεχνικές σχολές, γιατί;
Τέλος, ποιος θα εμποδίσει κάποιον να πάει στο εξωτερικό πχ σ' ένα πανεπιστήμιο πολύ χαμηλού επιπέδου της Αγγλίας ή της Βουλγαρίας για να πάρει ένα πτυχίο που θα του δώσει τελικά τα ίδια δικαιώματα μ' έναν που θα κάνει σοβαρές σπουδές σε ΑΕΙ-ΤΕΙ της Ελλάδας ή του εξωτερικού.

5. Δεν ξέρω αν υπήρχε παλιότερα, θυμάμαι ότι πάντα υπήρχαν πολιτικοί μηχανικοί που τα έκαναν όλα. Μετά οι Ηλεκτρομηχανολόγοι διασπάστηκαν σε ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους και οι Μεταλλειολόγοι σε Μεταλλειολόγους και Χημικούς Μηχανικούς.

Το επιχείρημα ότι η ελληνική αγορά είναι μικρή για εξειδικεύσεις είναι και το επιχείρημα του ΤΕΕ. Κατά την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουμε γενικούς γιατρούς χωρίς ειδικότητες, να επικεντρώνουμε στο πλάτος και όχι σε βάθος γνώση.
Παίρνοντας για παράδειγμα τον εαυτό μου που έχω δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού, έχω δικαίωμα υπογραφής για υδραυλικές μελέτες και για συγκοινωνιακές όταν δεν θυμάμαι τίποτα σχεδόν απ' αυτά τα αντικείμενα.
Αν κάποιος βλέπει ότι δε βρίσκει δουλειά σ' έναν συγκεκριμένο τομέα που έχει επιλέξει ας πάει να κάνει ένα Master και σε μια άλλη ειδικότητα και να αποκτήσει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.
Αλλά μήπως η πληθώρα των μηχανικών ασχολείται με την οικοδομή;

Θα πρέπει πάντως να καταλήξουμε τι θέλουμε. Θέλουμε μηχανικούς που θα υπογράφουν τα πάντα και θα χτίζουν διώροφα ή αρχιτέκτονες που θα κάνουν αρχιτεκτονικά, δομοστατικούς που θα κάνουν στατικά, μηχανολόγους που θα κάνουν μηχανολογικά.

7. Το master δεν είπα ότι θα είναι ενός έτους. Αν μαζέψεις τα υποχρεωτικά μαθήματα πχ του τομέα της υδραυλικής πόσα εξάμηνα κάνουν; Εξάλλου, στις βασικές σπουδές του δομοστατικού μπορούν να υπάρχουν και κάποια μαθήματα επιλογής υδραυλικής και οδοποιίας ώστε να αφήνουν περιθώρια σε κάποιον να δώσει περισσότερο πλάτος αντί βάθους στις γνώσεις του.
Γιατί όμως να έχει πρόβλημα κάποιος όταν θα έχει και ο ίδιος το δικαίωμα να αποκτήσει με ένα-δύο χρόνια παραπάνω δικαιώματα.
Άλλωστε είπα ότι τα δικαιώματα θα είναι συνδυασμός σπουδών και πείρας στο αντικείμενο και θα αποκτούνται κατόπιν σοβαρών εξετάσεων.

10. Το ουσιαστική μπορεί να κατοχυρωθεί μόνο αν αποκτάται σε δημόσιες υπηρεσίες και όχι στον ιδιωτικό τομέα (βλ. γιατρούς). Οι δικηγόροι κάνουν φραπέδες.

11. Όσα λόπμπυ δημιουργούνται και σήμερα με τις τάξεις πτυχίων.